«

»

Mar
01

Plyn bude lacnejší!

Regulačný úrad rozhodol o znížení ceny plynu o 5,24 percenta. Rodiny môžu ušetriť na cene plynu od 2,40 do 84 eur ročne.Informoval o tom šéf regulačného úradu Jozef Holjenčík.

O znížení ceny rozhodla regulačná rada, ku ktorej sa odvolal Slovenský plynárenský priemysel (SPP). Spoločnosť SPP koncom minulého roka žiadala o zvýšenie ceny plynu o 23 percent, úrad však od začiatku tohto roka schválil len 5-percentné zvýšenie. Podľa Holjenčíka sa plynári počas minulého roka snažili o vysoké zdraženie až k 50 percentám, „čo by pre mnohých občanov znamenalo sociálnu katastrofu“.
Plynári považovali zvýšenie za nedostatočné a odvolali na regulačnú radu, ktorá pri rozhodovaní však vzala do úvahy, že SPP dosiahol zníženie nákupných cien plynu od ruského dodávateľa, spoločnosti Gazprom, približne o 10 percent.
Zníženie podľa Holjenčíka znamená, že pri využívaní tarify D1 (Varíme – do 200 kubíkov) ušetrí zákazník SPP približne 2,40 eur ročne, v tarife D2 (Ohrievame – od 200 do 1700 kubíkov) je to približne 36 eur ročne a v tarife D3 (Kúrime – od 1700 do 6500 kubíkov) je to 84 eur ročne. Suma ušetrených financií zohľadňuje DPH. Tarifa D4 (Kúrime maxi – nad 6500 kubíkov) už nie je regulovaná.
Rozhodnutie regulačnej rady je konečné a nedá sa proti nemu odvolať. Zatiaľ nie je jasné, odkedy sa ceny plynu reálne znížia. Rada musí rozhodnutie vyhotoviť v písomnej forme a doručiť ho SPP.

Zdroj: www.byvanie.pravda.sk

Pridaj komentár

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>